Description
*** THE ALL NEW BIG BOY FOR THE WILDFOWLING JOB ***
3.5″ Chamber
New Steelium Pro barrel – seen in the DT11
70% less recoil
36% Faster cycling & 46% Cleaner
High-Tech Polymer reciever to handle the harsh weathers
Comes with a cardboard box and chokes
10 Year manufactures warranty
These are the daddy of all semi-auto’s dont miss out…
BUY WITH CONFIDENCE – Check out our Exceptional Google reviews
Part exchange welcome and RFD transfer is available to your local dealer. Free gun fit with every shotgun purchase.
For more details, pictures or personalised videos please contact John on 07802 817915 or alternatively contact the shop on 01257 451274 or email sales@bamfordguns.co.uk
Why not follow Bamfords on Facebook & Instagram to keep up to speed with all the new arrivals.
Copy and paste the link into your browser for our gun list:
https://bamfordguns.co.uk/gun-list/
Why BAMFORDS…
Established for over 100 years, Bamfords is one of the oldest, finest gun shops in the Northwest. Still situated in the same location as in 1920, we are a traditional fourth generation family run business that pride ourselves on our friendly, relaxing and personal service, and on offering a wide range of hand selected shotguns, airguns and shooting accessories that is unparalleled anywhere else in the Northwest of England. With a vast selection of new and used shotguns and airguns in all specifications to choose from, Bamfords is sure to supply you with your exact requirements.
Bamfords will only send restricted items (AIRGUNS / PRESSURE COMPONENTS) to a 3rd party Registered Firearms Dealer (RFD)* for collection.
Additional Information
| Type | Shotgun |
|---|---|
| Calibre | 12 gauge |
| Make | Beretta |
| Model | Ax800 Suprema Max-7 |
| Origin | Italy |
| Orientation | Right Handed |
| Ejection | YES |
| Trigger | One Trigger |
| Barrel Length [Inchs] | 28in |
| Stock Length | 14in 1/2 |
| Choke 1 | Multi |
| Chamber | 3 1/2" |
| Condition | New |
| Reference | 260331/012 |
| Mechanism | Semi-Auto |
| Weight | |
| License |


